تاریخ انتشار : دوشنبه 11 تیر 1403 - 10:55
24 بازدید
کد خبر : 11567

۳ تاثیر مهم گلای وانس برای بدن + نحوه مصرف و عوارض

۳ تاثیر مهم گلای وانس برای بدن + نحوه مصرف و عوارض

قرص گلای وانس (Gly-Once) نام تجاری داروی متفورمین هیدروکسید (Metformin hydrochloride) است که در دسته داروهای درمان دیابت قراردارد و معمولا برای بیماران …

گلای وانس قرصی است که برای کاهش قند خون بالا تجویز می‌شود.
معمولا مصرف این دارو باید با تجویز پزشک باشد. اما گاهی برای درمان مشکلات دیگری نیز تجویز خواهد شد. با ادامه متن همراه باشید تا مهمترین موارد کاربرد این دارو را برایتان بیان کنیم.

قرص گلای وانس چیست؟

Gly Once قرص پیوسته جهش یافته داروی متفورمین است. نام تجاری-دارویی این قرص متفورمین هیدروکلراید (Metformin Hydrochloride) است که در صنعت داروسازی و تجارت دارو با نام گلوکوفاژ (Glucophage) نیز شناخته می‌شود. مکانیسم اثر این دارو برای کاهش قند خون بالا تاثیرگذار است اما امروزه کاربردهای دیگری نیز برای درمان برخی از بیماری‌ها دارد.
گلای وانس روی دیابت غیر وابسته به انسولین تاثیرگذار است.

قرص گلای وانس

این داروی هورمونی به عنوان درمان‌های جایگزین سنتزی به کار برده می‌شود تا دیابت را کنترل کند. در واقع گلای وانس حساسیت سلول‌های بدن به اثربخشی انسولین را افزایش می‌دهد.

این راهکار بسیار مناسبی است تا بتوان سوخت و ساز بدن را به مقدار قابل ملاحظه‌ای افزایش داد. از این رو برای مصرف به منظور کاهش وزن در برخی موارد نیز تجویز می‌شود که بهتر است از مصرف خودسرانه با دوز نامناسب پرهیز کرد. در ادامه متن به بررسی کاربردهای درمانی دیگر این دارو خواهیم پرداخت.

گلای وانس برای چه مواردی تجویز می‌شود؟

اختلالات هورمونی می‌تواند مشکلات متعددی را به همراه داشته باشد. همانطور که اشاره شد، گلای وانس داروی هورمونی است که علاوه بر کاهش قند خون تاثیرات دیگری را نیز به همراه خواهد داشت.

تاثیر گلای وانس بر بارداری و مشکلات زنان

با تنظیم و متعادل‌سازی هورمون‌ها در بدن خانم‌ها بسیاری از مشکلات برطرف خواهد شد. از جمله آنها می‌توان به مواردی که در ادامه معرفی کرده‌ایم اشاره کرد.

۱. راهکاری برای درمان تنبلی تخمدان

تنبلی تخمدان به شدت سطح هورمون‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. عوارضی از جمله بروز حالات مردانگی مانند موهای زائد در صورت و همینطور قاعدگی نامنظم یا حتی ریزش مو را به همراه خواهد داشت. داشتن وزن مناسب در صورت داشتن تنبلی تخمدان، تاثیر مثبتی را به همراه دارد. از این رو پزشکان با بررسی‌های مختلف داروهایی مانند گلای وانس که بسیار موثر در درمان است را تجویز خواهند کرد.

گلای وانس برای بارداری

۲. تقویت تخمک گذاری با گلای وانس

یکی از راهکارهای درمان ناباروری، تقویت تخمک گذاری است. گلای وانس توانایی این را دارد که به عنوان یک محرک عالی برای تخمک گذاری عمل کند. این موضوع در مواردی که آقا توانایی باروری را داشته باشد و خانم قادر به بارداری نباشد بسیار موثر خواهد بود. از این دارو برای خانم‌هایی که اضافه وزن دارند برای مرتب کردن تخمک گذاری نیز استفاده می‌شود.

علاوه بر تقویت تخمک گذاری، لازم است تا برای بارداری سالم به تقویت تخمدان‌ها نیز پرداخت. خوشبختانه امروزه راهکارهای علمی و حتی خانگی متعددی برای این منظور تنظیم شده است که می‌توان از آنها بهره گرفت. در مطلب تقویت تخمدان‌ها با سالم‌ترین راهکارها به طور کامل به این موضوع پرداخته‌ایم.

۳. موثر در بهبود تخمدان‌های چند کیستی

یکی از موانع باروری خانم‌ها، اختلالات هورمونی ناشی از سندروم تخمدان چند کیستی است. این سندروم ۵ الی ۱۰ درصد افراد دارای رحم را درگیر می‌کند. چرخه قاعدگی نامنظم به دلیل عدم تخمک گذاری، وجود هورمون‌های مردانه و بروز موهای زائد یا کچلی سر، بروز جوش و آکنه، کیست‌های متعدد که حاوی تخمک هستند از عوارض این موضوع است. در بسیاری از موارد تجویز پزشک برای بهبود این وضعیت قرص گلای وانس خواهد بود.

قرص گلای وانس برای لاغری و کاهش وزن مطلوب

بیماران مبتلا به دیابت که با رژیم‌های غذایی پاسخ مثبتی دریافت نکرده‌اند، نیاز به دارویی دارند تا به کمک آن بتوانند سطح انسولین را بهبود بخشند. عملکرد گلای وانس به گونه‌ای است که محرکی برای سلول‌های بدن خواهد بود تا به انسولین پاسخ دهند.

این موضوع تاثیر به سزایی در کاهش وزن خواهد داشت. زیرا افرادی که اختلالاتی در متابولیسم بدن خود دارند، دیرتر از سایر افراد وزنشان کاهش خواهد یافت. اما بهتر است از مصرف خودسرانه پرهیز شود. زیرا ممکن است شرایط فیزیکی فرد ترکیبات این دارو را نیاز نداشته باشد و مشکل متابولیسم و چاقی ناشی از مشکل دیگری باشد که پزشک آنرا باید تشخیص دهد.

بهترین زمان مصرف گلای وانس برای لاغری

گلای وانس برای لاغری

اغلب پزشکان این دارو را ۲ یا ۳ مرتبه در روز تجویز می‌کنند. بهترین زمان مصرف آن بین غذا یا بعد از غذا است. در صورتی که مصرف آن فراموش شود بهتر است اگر مدت کوتاهی حدود ۱ ساعت از غذا گذشته بود، استفاده شود اما در مواردی که نزدیک وعده بعدی باشد بهتر است مصرف آنرا به وعده بعدی موکول کرد.

اگر به دنبال لاغری با انواع داروها هستید بهتر است خودسرانه عمل نکنید و حتما لازم است تا انواع آنرا بشناسید. از این طریق می‌توانید نحوه عملکرد داروها، عوارض ناشی از آنها، ممنوعیت‌های مصرف و حتی فوایدی که به همراه دارند را متوجه شوید. در مطلب انواع قرص لاغری و عملکرد آنها می‌توانید به بررسی تمام این موارد بپردازید تا بتوانید راه درست‌تری را برای لاغری پیش بگیرید.

درمان و بهبود اختلال متابولیسم کربوهیدرات

اختلال متابولیسم کربوهیدرات تاثیر به سزایی در سوخت و ساز بدن دارد. اغلب این اختلال به صورت وراثتی به نسل بعد انتقال داده می‌شود. راهی که پزشکان برای کنترل آن پیش می‌گیرند، تجویز گلای وانس است.

این اختلال اغلب مشکلاتی را برای سوخت و ساز کربوهیدرات در بدن فرد ایجاد می‌کند که حتی در فردی با فرد دیگر می‌تواند متفاوت بروز داده شود. کنترل دارویی از این اختلال تنها به وسیله تجویز پزشک باید باشد و راهکارهای خودسرانه آسیب‌هایی را در پی خواهد داشت.

مطالب مرتبط با قرص گلای وانس و قند خون

  • گلای وانس بهترین داروی قند خون است؟ قند خون بالا چگونه درمان می‌شود؟
  • قند خون نرمال چند است؟ انواع دیابت را چگونه پیشگیری کنیم که دارو نیاز نباشد؟
  • قرص متفورمین مانند گلای وانس برای قند است اما ۲ کاربرد دیگر دارد که باید دانست.

عوارض مصرف گلای وانس

مصرف این قرص ممکن است عوارضی را به همراه داشته باشد. اما طبق گفته بعضی از افراد و تحقیقات انجام شده، برخی از حالات آن به مرور از بین می‌روند. با این حال اگر هر یک از عوارض این دارو برای فرد ایجاد شود باید برای جایگزینی این دارو با دارویی دیگر از پزشک مشورت دریافت کند.

حالت تهوع و استفراغ

معمولا اکثر افرادی که از این دارو استفاده کرده‌اند، در مراحل ابتدایی مصرف از حالت تهوع و استفراغ ناشی از آن گله می‌کنند. این حالت معمولا به مرور رفع می‌شود.

مشکلات گوارشی

یکی از عوارض این دارو که برای برخی از افراد ممکن است ایجاد شود، دل پیچه و اسهال است که پس از مدت کوتاهی رفع خواهد شد.

اختلال در جذب ویتامین B12

یکی از مهمترین عوارض گلای وانس کاهش جذب ویتامین B12 است. زیرا کاهش جذب این ویتامین می‌تواند در طولانی مدت نواقصی را برای بدن به همراه داشته باشد. به همین دلیل است که اغلب توصیه می‌کنیم این قرص را وقتی ضرورتی ندارد استفاده نکنید و فقط در صورت نیاز با تجویز پزشک، دوز مناسبی را مصرف کنید.

عوارض بدنی

یکی از مواردی که ترکیبات این دارو برای برخی از افراد به همراه دارد، عوارض زیر هستند:
احساس خستگی
سردرد
در موارد نادر خواب‌آلودگی
درد عضلانی

افزایش اسید لاکتیک در بدن

ایجاد اسید لاکتیک از عوارض خطرناک این قرص است.
این اسید به طور طبیعی در بدن وجود دارد. اما افزایش مقدار اسید لاکتیک در بدن و به ویژه در عضلات، سبب اسیدی شدن عضلات را در پی دارد که اختلال در انقباضات عضلانی را به همراه دارد.

عوارض آلرژیکی

ایجاد آلرژی مانند خارش، کهیر و التهاب لب برای افرادی که به ترکیبات این دار حساسیت دارند، ممکن است بروز داده شود. در این صورت باید از پزشک در مورد ادامه مصرف آن جویا شد.

تداخلات دارویی با گلای وانس

اگر از داروی خاصی استفاده می‌شود، حتما باید در مورد آن به پزشک اطلاع داده شود. داروهایی با ترکیبات و مواردی که در ادامه معرفی می‌کنیم، ممکن است با این قرص در تداخل باشند.

ترکیبات کاهنده قند خون

ترکیبات دارویی کاهنده قند خون ممکن است با داروی گلای وانس در تداخل باشند. از جمله این داروها می‌توان به ترکیبات سولفونامیدها و بتابلوکرها اشاره کرد. از جمله معروف‌ترین سولفینامیدها، کوتریموکسازول است که در مورد مصرف همزمان آن با داروی دیگر باید به پزشک اطلاع داد.
گروه دیگر ترکیبات کاهنده قند خون، مهارکننده‌های آنزیم مونوآمین اکسیداز هستند که باید با تجویز پزشک استفاده شوند. همچنین پروبنسید هم با این دارو در تداخل خواهد بود.

واکنش‌های ناخوشایند

برخی دیگر از ترکیبات دارویی هستند که با گلای وانس واکنش‌های ناخوشایندی را بروز می‌دهند. از جمله آنها می‌توان به آمیلوراید، فوروزماید، پروکسامین آمید، کینیدین، نیفدیپین، پروکسامین آمید، دیگوکسین، رانیتیدین، مورفین و ترکیباتی نظیر آنها اشاره کرد. در رابطه با مصرف هر یک از این داروها در کنار گلای وانس باید از پزشک مشورت دریافت کرد.

داروهای خاص

برخی از داروهای خاص می‌توانند با این دارو در تداخل باشند. از جمله این داروها می‌توان به داروهای تیروئیدی، داروهای ضد تشنج و داروهای لاغری اشاره کرد.

داروهای ضد آسم و آلرژی

ترکیبات دارویی ضد آسم و ضد آلرژی، ممکن است سبب بالا رفتن قند خون شوند. در صورتی که فرد در حال دریافت دارو برای کنترل آلرژی یا آسم باشد، باید در رابطه با جایگزین کردن گلای وانس با داروی دیگر از پزشک خود مشورت دریافت کند.
به هیچ وجه خودسرانه مصرف هیچ کدام از آنها را متوقف نکنید و با مشورت پزشک مصرف داروهای مناسب‌تر را پیش ببرید.

فرق گلای وانس و متفورمین در چیست؟

این دو دارو اغلب بسته به نیاز افراد ممکن است تجویز شوند و اثر آنها تقریبا مشابه یکدیگر است. منتها گلای وانس، متفورمینِ آهسته رهش یافته‌ای است که برای برخی از موارد بیشتر لازم است که استفاده شود. پس موارد کاربرد آنها با اینکه تقریبا یکسان است، بسته به شرایط بیمار و تشخیص پزشک دارد.

فرق گلای وانس و متفورمین

در برخی از موارد بیان شده است که تاثیرات منفی گوارشی که گلای وانس به همراه دارد، بسیار کمتر از متفورمین است. به ویژه اگر بین وعده‌های غذایی به کار برده شود. در این حالت به مرور زمان عوارض گوارشی کمرنگ خواهد شد و کم کم از بین خواهد رفت.

جذب گلای وانس به آهستگی در بدن انجام می‌شود. در نتیجه پس از مصرف قند خون کم کم کاهش می‌یابد. در واقع می‌توان گفت ۷ ساعت پس از مصرف اثرگذاری خود را بروز می‌دهد.

این موضوع در حالتی است که مصرف قرص متفورمین اثرگذاری خود را پس از ۲ الی ۳ ساعت بروز می‌دهد که این موضوع افت ناگهانی قند خون را در پی خواهد داشت. در نتیجه عوارض گوارشی بسیار کمتری از متفورمین را برای فرد بروز خواهد داد.

مصرف گلای وانس در بارداری

این قرص معمولا برای کنترل دیابت نوع ۲ تجویز می‌شود. برای دوران بارداری و کنترل قند خون در بارداری نیز پزشکان آنرا بنا به نیاز مادر تجویز می‌کنند. ترکیبات این دارو با اینکه از جفت عبور می‌کنند، عوارض جدی را به همراه ندارند.

اما این موضوع دلیل نمی‌شود که رو به مصرف نابجا و خودسرانه از آن آورد و تنها نیاز به مصرف را پزشک باید تشخیص دهد. پس این دارو در موارد نیاز ایمن است و می‌تواند علاوه بر کنترل قند خون برای مواردی همچون سندروم تخمدان پلی کیستیک نیز توسط پزشک تجویز شده و مفید عمل کند.

جالب است بدانید نوزادانی که مادران آنها در زمان بارداری گلای وانس دریافت می‌کردند، مقدار چربی کمتری را نسبت به سایر نوزادان در هنگام تولد داشتند. این عملکرد ناشی از تاثیر چربی سوزی این دارو است.

مصرف خودسرانه گلای وانس

این دارو تاثیرات متفاوتی را به همراه دارد.
باید برای استفاده از آن حتما از پزشک مشورت دریافت کرد. زیرا با توجه به مشکلات بدنی دوز مناسب مشخص می‌شود. از این طریق از بروز عوارض مصرف خودسرانه آن جلوگیری خواهد شد.
خیلی از افراد بدون اینکه ضرورتی برای مصرف این دارو در آنها احساس شود، از آن استفاده می‌کنند. در نهایت نه تنها به بهبود مشکلات بدنی دست نیافته‌اند، بلکه زمینه سایر مشکلات بدنی را در خود فراهم کرده‌اند.
به همین دلیل به هیچ وجه نباید بدون تجویز پزشک از آن استفاده کرد.

نکات پایانی

در این متن به تاثیرات به سزای قرص گلای وانس پرداختیم که علاوه بر کاهش قند خون به بهبود متابولیسم بدن و بهبود اختلالات هورمونی نیز منجر می‌شود. این موضوع به طور جدی باید رعایت شود که مصرف خودسرانه هر دارویی ممنوع است و باید از پزشک در مورد دوز مناسب مصرف طبق شرایط بدنی جویا شد.

 

منبع: کوئیک فیت

عضو کانال ایتا شوید

ایتا رژیم نیوز
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

تازه ها

advanced-floating-content-close-btn
عضو کانال ایتا شوید