تاریخ انتشار : چهارشنبه 14 دی 1401 - 10:35
21 بازدید
کد خبر : 1572

کم کاری تیروئید| رژیم غذایی مناسب کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید| رژیم غذایی مناسب کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید برخی غذاها بشدت بر کارکرد غده تیروئید اثرگذارند و توانایی بدن را برای جذب هورمون هایی که برای درمان تیروئید مصرف می شوند، کاهش می دهند.

کم کاری تیروئید (تیروئید کم کار)، شرایطی است که در آن غده تیروئید فرد به اندازه کافی هورمون های حیاتی خاص را تولید نمی‌کند.

کم‌کاری تیروئید ممکن است در مراحل اولیه علائم قابل توجهی ایجاد نکند. با گذشت زمان، کم‌کاری تیروئید درمان نشده، می‌تواند باعث تعدادی از مشکلات سلامتی مانند چاقی، درد مفاصل، ناباروری و بیماری قلبی شود.

رژیم غذایی کم کاری تیروئید

غذایی که می خورید بر غده تیروئید و نیز توانایی بدن برای استفاده از هورمون تیروئید تاثیر می گذارد. بنابراین اگر می خواهید کم کاری تیروئید خود را کنترل کنید باید رژیم غذایی کم کاری تیروئید داشته باشد.غذاهای خاصی مثل گوشت پرچرب و سبزیجات خانواده کلم ممکن است در تولید هورمون تیروئید اختلال ایجاد کند. کم کاری تیروئید می تواند به یک بیماری پیچیده تبدیل شود به گونه ای که مدیریت و کنترل آن به سختی انجام شود. برخی غذاها بشدت بر کارکرد غده تیروئید اثرگذارند و غذاهای خاصی نیز می توانند توانایی بدن را برای جذب هورمون های جایگزین که به عنوان درمان تیروئید مصرف می شوند، کاهش دهند.

خوراکی‌های مفید رژیم غذایی کم کاری تیروئید

تخم‌مرغ: تخم‌مرغ کامل بهتر است، زیرا یّد و سلنیوم زیادی در زرده تخم مرغ وجود دارد و سفیده هم غنی از پروتئین است.
گوشت: تمام گوشت‌ها از جمله، گوشت بره، گوشت گاو و مرغ
ماهی: انواع غذاهای دریایی از جمله سالمون، ماهی تُن، هالیبوت (لوزی ماهی) و میگو
سبزیجات: همه‌ی سبزیجات خوب هستند بجز سبزیجات خانواده‌ی کلم که به صورت خام باید کم مصرف شوند.
میوه‌ها: همه نوع میوه، ازجمله توت‌ها، موز، پرتقال
غلات و دانه‌های بدون گلوتن: برنج، گندم سیاه، کینوآ، دانه‌ی چیا و تخم کتان
لبنیات: تمام محصولات لبنی از جمله شیر، پنیر و ماست
نوشیدنی‌‌ها: آب و دیگر نوشیدنی‌های بدون کافئین
ویتامین‌ها و مواد معدنی: یُد، سلنیوم، روی (زینک)

رژیم تخم مرغ چیست؟| لاغری سریع و آسان با تخم مرغ| عوارض

مواد مضر برای کم کاری تیروئید

همانند سایر بیماری ها، برخی عوامل اعم از سابقه خانوادگی و محیط پیرامون خارج از کنترل شما هستند. اما رژیم غذایی کم کاری تیروئید نقش مهمی بازی می کند و از آنجایی که شما مسئول بشقاب غذایتان هستید، پس می توانید درمورد خوردن غذاهایی که برای کارکرد تیروئید مناسب است، تصمیم بگیرید. برخی اقلام غذایی در این لیست ممکن است عجیب به نظر بیایند مثل فیبر و قهوه زیرا در برخی رژیم های غذایی، این اقلام جزو خوراکی های سالم و بی ضرر محسوب می شوند. شما می توانید از خوردن این گروه های غذایی لذت ببرید اما متعادل کردن مصرف موادغذایی هنگام مدیریت و کنترل هیپوتیروئیدیسم بسیار مهم است. برخی موادغذایی که در هیچ گروه غذایی قرار نمی گیرند، باید کنار گذاشته شوند و یا کمتر مصرف شوند. این غذاها شامل فست فود و غذاهای آماده سرخ شده، غذاهای فرآوری شده حاوی نمک، خوراکی های شیرین مثل کیک، کوکی و بستنی و مصرف زیاد مشروبات الکلی.  بنابراین درحالیکه هیچ کاری بجز رژیم غذایی هیپوتیروئیدیسم نمی تواند به شما احساس خوبی دهد اما خوردن موادغذایی مناسب با وجود داشتن این بیماری می تواند احساس شما را بهتر کند. دراینجا مواد غذایی که باید هنگام مدیریت و کنترل هیپوتیروئیدیسم از مصرف آنها پرهیز کنید و یا مصرف آنها را کمتر کنید را به شما معرفی می کنیم:

کم کاری تیروئید

غذاهای حاوی سویا مثل توفو و میسو

نگرانی هایی نسبت به اثرات منفی ترکیبات موجود در سویا بنام ایزوفلاوین بر تیروئید وجود دارد. برخی محققان بر این باورند که مصرف زیاد سویا ممکن است خطر ابتلا به هیپوتیروئیدیسم را افزایش دهد. یک مطالعه که در ماه مارس ۲۰۱۹ در مجله علمی scientific reports منتشر شد، نشان داد که سویا هیچ اثری بر هورمون های تیروئید ندارد و حتی سطح هورمون تحریک کننده تیروئید را نیز بالا می برد.
بنابراین هیچ دستورالعمل رژیمی خاصی وجود ندارد اما برخی تحقیقات نشان می دهند که مصرف سویا ممکن است در توانایی بدن برای جذب داروی تیروئید اختلال ایجاد کند. به همین دلیل است که باید بعد از خوردن غذاهای حاوی سویا ۴ ساعت صبر کنید و سپس دوز دارو را مصرف کنید. بهتر است درمورد مصرف سویا با پزشکتان مشورت کنید.

۳ توصیه مهم برای کاهش رفلاکس معده

سبزیجات خانواده کلم مثل بروکلی و گل کلم

سبزیجات خانواده کلم مثل بروکلی و کلم پیچ سرشار از فیبر و دیگر موادمغذی هستند که ممکن است در تولید هورمون تیروئید اختلال ایجاد کنند بخصوص اگر شما دچار کمبود ید هستید. بنابراین اگر این سبزیجات را مصرف می کنید، بهتر است مصرف کلم بروکسل، کلم پیچ، گل کلم، کلم برگ و شلغم را کمتر کنید زیرا تحقیقات نشان می دهند که مصرف این سبزیجات ممکن است توانایی غده تیروئید را برای استفاده از ید که برای کارکرد طبیعی تیروئید ضروری است، متوقف کند. به هرحال طبق گزارش کلینیک مایو، لازم است مقدار قابل توجهی از سبزیجات خانواده کلم را مصرف کنید تا بر جذب ید تاثیر بگذارد. اگر دچار کم کاری تیروئید و کمبود ید هستید، می توانید با انجام برخی کارها، این سبزیجات را بدرستی مصرف کنید تا ضرر کمتری برای شما داشته باشد. پختن این نوع از سبزیجات می تواند اثر آن را بر غده تیروئید کاهش دهد و مصرف این نوع سبزیجات پخته شده به میزان ۱۵۰ گرم در روز می تواند مفید باشد زیرا این مقدار هیچ اثر جانبی بر کارکرد تیروئید ندارد.

مکمل های مفید برای کم کاری تیروئید: کپسول فولیک اسید+ ید ویواتیون

گلوتن که در نان، پاستا یافت می شود

افرادی که دچار کم کاری تیروئید هستند، می توانند مصرف گلوتن را به حداقل برسانند. اگر شما بیماری سلیاک دارید، گلوتن می تواند روده کوچک را تحریک کند و ممکن است جذب داروهای جایگزین هورمون تیروئید را متوقف کند. یک مقاله نشان داد که کم کاری تیروئید و بیماری سلیاک اغلب باهم ظاهر و نمایان می شوند. درحالیکه هیچ تحقیقی نشان نداده که رژیم غذایی فاقد گلوتن می تواند بیماری تیروئید را درمان کند اما شما می توانید درمورد حذف گلوتن یا انجام آزمایش برای داشتن بیماری سلیاک به پزشک مراجعه کنید. اگر می خواهید غذاهای حاوی گلوتن بخورید، مراقب باشید که انواع غذاهای حاوی غلات کامل مثل نان، پاستا و برنج که غنی از فیبر و دیگر موادمغذی است را انتخاب کنید که این غذاها می تواند به بهبود بی نظمی روده (یکی از علایم شایع هیپوتیروئیدیسم) کمک کند. دقت کنید که داروی کم کاری تیروئید را چند ساعت قبل یا بعد از خوردن غذاهای غنی از فیبر مصرف کنید که این کار از تداخل در جذب داروی هورمون تیروئید جلوگیری می کند.

راهکارهای سریع افزایش حجم عضلات در بدنسازی

غذاهای چرب مثل کره، گوشت پرچرب و غذاهای سرخ کردنی

چربی ها، توانایی بدن برای جذب داروهای جایگزین هورمون تیروئید را مختل می کنند. چربی ها ممکن است در توانایی غده تیروئید برای تولید هورمون تیروئید نیز اختلال ایجاد کنند. برخی متخصصان مراقبت از سلامت توصیه می کنند که غذاهای سرخ کردنی را کنار بگذارید و مصرف چربی هایی مثل کره، سس مایونز، مارگارین و گوشت های پرچرب را کمتر کنید.

خوراکی های شیرین مثل شکلات و کیک

کم کاری تیروئید باعث می شود که متابولیسم (سوخت و ساز) بدن کند شود. این بدین معناست که اگر شما مراقب نباشید، براحتی دچار افزایش وزن شده و چندین کیلو اضافه وزن پیدا می کنید. شما می توانید از خوردن غذاهای شیرین پرهیز کنید زیرا این غذاها حاوی کالری زیاد بوده و هیچ ماده مغذی ندارند. بنابراین بهتر است مقدار قندی که می خورید را کاهش دهید یا سعی کنید این نوع غذاها را از رژیم غذاییتان حذف کنید و آنها را کنار بگذارید.

غذاهای فرآوری شده و یخ زده

غذاهای فرآوری شده حاوی سدیم زیادی هستند و افراد دچار بیماری هیپوتیروئیدیسم باید از خوردن سدیم پرهیز کنند. کم کاری تیروئید، خطر ابتلا به فشار خون بالا را افزایش می دهد و مصرف زیاد سدیم نیز می تواند این خطر را بیشتر کند. برچسب “ارزش غذایی” روی بسته بندی غذاهای فرآوری شده را بخوانید تا بتوانید غذاهایی با کمترین سدیم را پیدا کنید. طبق توصیه انجمن قلب امریکا، افرادی که بشدت در معرض خطر فشار خون بالا هستند، باید مصرف سدیم را به ۱۵۰۰ میلی گرم در روز کاهش دهند.

مریم گلی و خواص بی نظیر آن برای سلامتی و لاغری

مصرف زیاد فیبر که در لوبیاها، حبوبات و سبزیجات یافت می شود

مصرف فیبر به مقدار کافی برای شما خوب است اما مصرف زیاد آن می تواند درمان هیپوتیروئیدیسم را پیچیده تر کند. طبق دستورالعمل غذایی دولت امریکا، افراد ۵۰ ساله به بالا باید ۲۵ تا ۳۸ گرم فیبر در روز مصرف کنند. مقدار فیبر موجود در غلات کامل، سبزیجات، میوه ها، لوبیاها و حبوبات که بالاتر از این سطح است، می تواند بر سیستم گوارش تاثیر بگذارد و در جذب داروهای جایگزین هورمون تیروئید اختلال ایجاد کند.

قهوه: در نوشیدن اولین فنجان قهوه در وعده صبحانه دقت کنید

یک مطالعه در مجله تیروئید نشان داد که کافئین از جذب داروی جایگزین هورمون تیروئید جلوگیری می کند. برخی از افرادی که داروی تیروئید را به همراه قهوه در وعده صبحانه می خورند، دارای سطح تیروئید غیرقابل کنترل هستند. اکنون باید به این دسته از افراد بگویم که “داروی تیروئید را فقط با آب مصرف کنید”. شما باید دستکم ۳۰ دقیقه بعد از مصرف دارو صبر کنید و سپس یک فنجان قهوه بنوشید.

مصرف مشروبات الکلی، کارکرد تیروئید شما را مختل می کند

مصرف الکل می تواند سطح هورمون تیروئید و توانایی غده تیروئید برای تولید هورمون تیروئید را مختل کند. مشروبات الکلی برای غده تیروئید مضر بوده بطوری که توانایی بدن برای استفاده از هورمون تیروئید را سرکوب می کند. درواقع افراد دچار هیپوتیروئیدیسم باید مشروبات الکلی را به طور کامل کنار بگذارند یا مصرف این مشروبات را به حداقل ممکن برسانند.

منبع: پوراطب

به این نوشته امتیاز دهید
ایتا رژیم نیوز
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

پیشنهادی

تازه ها

عضو کانال ایتا شوید