تاریخ انتشار : چهارشنبه 8 آذر 1402 - 7:38
31 بازدید
کد خبر : 7585

رژیم مدیترانه ای زوال شناختی مرتبط با افزایش سن را کاهش می دهد

رژیم مدیترانه ای زوال شناختی مرتبط با افزایش سن را کاهش می دهد

مطالعه جدید با استفاده از نشانگرهای زیستی سرم خون، نشان داد افرادی که از رژیم مدیترانه ای استفاده می‌کنند کمتر احتمال دارد زوال شناختی مرتبط با افزایش سن را تجربه کنند.

رژیم نیوز | یک مطالعه جدید بر اساس تجزیه و تحلیل متابولوم شرکت‌کنندگان، شواهد قطعی‌تری پیدا کرده است که مصرف رژیم مدیترانه‌ ای باعث کاهش زوال شناختی در افراد مسن می‌شود.

ارتباط محکم بین رژیم غذایی مدیترانه ای و سلامت شناختی تا حدودی مبهم باقی مانده است. این موضوع به احتمال زیاد به این دلیل است که بسیاری از مطالعات به گزارش خود شرکت کنندگان در مورد رژیم غذایی مصرفی خود متکی هستند، که ابزاری نامعتبر برای جمع آوری داده‌ها است.

رژیم مدیترانه ای زوال شناختی  را کاهش می دهد

یک مطالعه جدید رویکرد متفاوتی برای اندازه‌گیری رژیم غذایی و انتخاب موارد و کنترل دارد. این مطالعه در دو منطقه فرانسه انجام شد.

در هر دو مورد، افراد مبتلا به زوال شناختی پس از ۱۲ سال پیگیری و گروه شاهد که بدون زوال شناختی تحت نظر بودند، انتخاب شدند.

نویسندگان با استفاده از نشانگرهای زیستی در نمونه‌های خونی که در ابتدا برای اندازه‌گیری میزان نفوذ اجزای مختلف یک رژیم غذایی مدیترانه‌ای به جریان خون شرکت‌کنندگان رسیده است، بر عدم دقت در یادآوری رژیم غذایی غلبه کردند.

 رژیم مدیترانه ای

رژیم مدیترانه ای

مطالعه جدید با استفاده از نشانگرهای زیستی سرم خون، نشان داد افرادی که از رژیم مدیترانه ای استفاده می‌کنند کمتر احتمال دارد زوال شناختی مرتبط با افزایش سن را تجربه کنند.

نویسندگان این مطالعه یک سیستم امتیازدهی ایجاد کردند که پایبندی افراد به رژیم غذایی مدیترانه ای را اندازه گیری می‌کند. آنها سیستم خود را MDMS می‌نامند که مخفف “میزان متابولیک رژیم مدیترانه ای” است.

محققان سرم خون شرکت‌کنندگان را برای وجود متابولیت‌هایی که در نتیجه پردازش سلولی برخی غذاها ایجاد می‌شود، تجزیه و تحلیل کردند که منجر به امتیاز MDMS که مخفف “میزان متابولیک رژیم غذایی مدیترانه ای” شد.

هیچ یک از افراد در ابتدای مطالعه در سال‌های ۱۹۹۹-۲۰۰۰، زمانی که تست‌های شناختی انجام شد، زوال عقل نداشتند. شرکت کنندگان به طور مکرر هر دو تا سه سال در یک دوره ۱۲ ساله مورد آزمایش قرار گرفتند تا هرگونه پیشرفت زوال عقل را ثبت کنند.

در ابتدای مطالعه، محققان از شرکت کنندگان نمونه خون گرفتند تا ۷۲ متابولیت مورد نظر را اندازه گیری کنند.

در مطالعه جدید، افرادی که بیشترین پایبندی به رژیم مدیترانه ای را نشان دادند، ۱۰ درصد کمتر از افرادی که نمرات آزمون کمتری داشتند، دچار اختلال شناختی خفیف شدند.

متابولیت های ردیابی شده در این مطالعه، مولفه‌هایی برای اجزای کلیدی رژیم مدیترانه ای هستند. اینها شامل پلی فنولیک ها و همچنین اسیدهای چرب امگا ۳ از جمله DHA و EPA است که همه آنها با سلامت شناختی بهتر مرتبط هستند.

به گفته محققان، رژیم غنی از پلی فنول ها از جمله کورستین و کامپفرول با کاهش سرعت شناختی مرتبط است، در حالی که مصرف بیشتر اسیدهای چرب امگا ۳ به عنوان یک استراتژی پیشگیرانه برای آلزایمر حمایت می‌شود.

منبع: خبرگزاری سلامـت

ایتا رژیم نیوز
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

تازه ها

عضو کانال ایتا شوید